/SOIC-16$Digital to Analog Converters (DACs).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, Microwire, SPI |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Settling Time | 1 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | Yes |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Reference Type | External |
Stock: 26
Distributors
pcbx
Unit Price$56.73177
Ext.Price$56.73177
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $56.73177 | $56.73177 |
| 10 | $47.37634 | $473.76340 |
| 25 | $45.50429 | $1137.60725 |
| 50 | $43.70622 | $2185.31100 |
| 100 | $41.97887 | $4197.88700 |
